ALERJİ !!

Alerji, alerjen denilen normalde zararsız olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır.  Başlıca alerjenler ev tozu akarları, polenler, küf mantarları, hayvan tüy ve epitelleri, besinler ve böcek zehirleridir. Alerjik hastalıklarda genellikle üst ya da alt solunum yolları, göz, deri ve sindirim sistemi etkilenir.ECRİN de üst solunum yolları hassas çünkü alerjik rinit.

Alerjik rinit (Saman nezlesi): Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, hapşırık, gözlerde sulanma ile klinik bulgu veren alerjik rinit sık görülen çocukluk çağı hastalıklarından biridir. Tüm yıl boyunca gözlemlenebileceği gibi mevsimsel olarak özellikle ilkbahar aylarında artabilmektedir. Alerjik riniti olan çocukların hayat kalitesi, uyku düzeni, okul başarısı olumsuz etkilenebilir. Alerjik rinit hastalığında; geniz etinde büyüme, orta kulakta sıvı birikimi, orta kulak iltihabı gelişimi, sinüzit gelişimi sık görülebilir. Alerjik rinit göz ardı edilmemesi gereken önemli bir sağlık problemidir.

Bunu öğrendiğimizde ECRİN NAZ yaklaşık bir buçuk yaşındaydı.Çok sık solunum yolu enfeksiyonu VE orta kulak iltihabı gecirir çok çabuk hastalanırdı.Çoğu gece hastanede soğuk buhar tedavisi olmadan evimize dönemezdik ve hatta eve de bir  nebulizatör almıştık.Bundan şüphelendiğim için alerji testi yaptırmıştım zaten.15 GÜNDE bir hastalık mı olur derdim o zamanlar.SONRASINDA yapılan kan testinde alerjisi yüksek cıkınca(kaç tı hatırlamıyorum şu an) koruyucu tedavimiz başladı.Eylül ayından haziran ayına kadar alerji tozu ve surubu kullanmamızla birlikte biraz kurtulmuştuk hastalıklardan bu arada evdeki yün halıları ve kadife koltukları da değiştirdik tüm peluş oyuncakları attık o zamanlar birde.

Sonra geniz eti de olduğunu öğrendik KBB muayenemizde.Alerji onu tetikliyor ve geniz akıntımız bitmiyordu maalesef.Ve geniz eti alındı bir nebze daha rahatladı tabi Ecrin.Şu ara alerji testimizi tekrarlıcaz ne durumdayız bakalım.

VEEE GÖKHAN UFUK

O  da atopik dermatit kırkı çıktıktan sonra boğazdaki boğumlarda kızarıklık farketmiş hergün banyo yaptırmaya başlamıstım ve hava alması için yüz üstü yatırırdım sonra kulak arkasında da aynı kuruluk ve kızarıkların belirdiğini farkettim.Ve bir sabah boğazı kan içindeydi uyandığımız da o günü asla unutamam.Düşünsenize gece sapasağlam koyun koyuna uyuduğunuz bebeğinizi sabah boğazı kanlar içinde görmek…..Ağlaya ağlaya doktorumuza kostuğumuzda o gülücükler sacarak rahatlatmak istiyordu sanki annesini…Peki neydi bu atopik dermatit ???

Atopik dermatit (Egzama): Bebeklik egzaması olarak da adlandırılan atopik dermatit özellikle süt çocukluğu döneminde ciltte kuruluk, yanaklarda, kol ve bacaklarda, gövdede egzamatöz deri lezyonlarıymış Özellikle ek gıdalara geçiş sırasında besin duyarlılıkları atopik dermatit lezyonlarının alevlenmelerine neden olmaktaymış. Atopik dermatiti olan çocuklar ileriki yaşlarda diğer alerjik hastalıkların gelişimi açısından mutlaka takip altında olmalılardır  diyor uzmanlar…

TEDAVİ

Bir hafta travocort krem kullandık ve şuan günde bir kere ilaç içermeyen özel yüz ve vücut kremi kullanıyoruz.Çok şükür kurtulduk diyebilirim ara ara hafif kızarıklıklar yaşasakta.

SAĞLIKLA KALIN

 

13 Yorum “ALERJİ !!

 1. benim oğlumada kullanıyorum ikisini aşırı alerjimiz olmsada doktorumuz tavsiye etmişti

 2. Okurken ağladım yaa kanlar içinde ben de gördüm ve bizim bszin kaynaklı ısı süt ve yumurta tavanda alerji.. çok korkuyorum çünkü ağızdan nefes alıyor burnu hep tıkalı astım a çevirme riski taşıyor atopik çocuklar 🙁 siz çok güçlüsunuz maşallah ben yıkıldım bir egzama ve alerji ile..

  1. merhaba çok geçmiş olsun sizede ama rabbim her daim beterinden saklasın çok şükür ki kontrol altında oldukları sürece sağlıklılar biliyorum besin alerjisi daha da zor ama güçlü olalım ki evlatlarımızda güçlü kalsın

   1. Duygu hanım sadece süt değil süt içerenler de dokunuyor hazır tüm gıdalar ben de diyet yapıyorum oğlum da. Gökhan ufuk un da bir yumurta ve süte baktırn kanda ve deride bakıyorlar küçük olunca bazen negatif çıkıyor olsa bile ama bizim.mesela direk kanda çıktı ikisine de var hatta çoklu alerji daha çok sebze meyvelere de var 🙂

 3. Merhaba duygu hanim benim oglumada atopik dermetit teshisi kondu ama bizimki surekli tekrarliyo gogsunde kol ve bacaklarinin eklem yerlerinde kizariklar oluyo nemlendirici kullaniyorum surekli. Siz hangi doktora gidiyosunuz acaba ?

  1. Merhaba çok geçmiş olsun.İstinye üniversitesi Liv hospital esenkent te erhan bey çocuk doktorumuz.

 4. Selâmün aleyküm
  Yasadiklarinizi derinden hissetrim o duygürüne fırtınası ne oluyor neden oluyor neden geçmiyor. . En kötüsü doktor un dahi seni anlayamaması. . İlk önce yüzünden boynuna kadar yayilan alerji bir anda kusmalara başlaması ve kilo alamama ishal .. Eğer 2.çocuğum olmasaydı ve ben ilk kez anne oluyor olsaydı dOktar un reflü demesine inanmak mecburiyetinde kalabilirdim. . Israr ettim 1 ay boyunca tahliller mide renkli flim ve en sonunda deneme yanilma ile inek sütü alerjisi oldugunu öğrendik. Anne sütü alan bebeğim nasıl olur dedim. Hemen diyet uygulamaya başladım. . Hayatımdan süt iceren herseyi .. ve ben Salamın Sosinin tavuk dönerin içinde dahi sut ürünü olduğunu bu şekilde öğrendim. Hiçbirini tüketmedim. Elhamdulillah şimdi 2 yaşında yavaş yavaş açmaya basladik. Rabbim herkesin evladina şifa annelerine de güç versin insaAllah..

 5. Iyi gunler venim kizim da da geniz aki tisi bitmiyor okduruk yok yalniz doktor alerjik rinit dedi uykularimiz iyice bozuldu bu atalar siz kiziniz icin hangi ilaclari kullandiniz acaba faudasini gordinuz bilgilendirirseniz sevinirim bu alerji.mahvetti bizi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.