Çocuklarda Diş Sağlığı

Yeniden Merhaba herkese,

Birkaç gün önce diş muayenesi vardı Ecrin Naz’ın ilk kez diş doktoruna diş eti şikayetiyle gittik.Aslında çokta geciktik tabiki uzmanlar süt dişlerin tamamı çıktığında mutlaka ilk diş muayenesinin yapılması gerektiğini söylüyor.Ecrinle birlikte haftaya kontrolümüze Yusuf’u da götürücem mutlaka.Ecrin kadar sakin olmayacağını hatta ufak çaplı bir kriz yaşıyacağımızı şimdiden biliyorum 🙂

İlk başlarda diş hekiminin yada diş muayenesinin çocuklar için korkutucu gelmesi kadar doğal birsey yok hangimiz korkup biraz ürkmüyoruz ki 🙂 Ben hiç sevmem mesela…..

Ecrinin  durumu acil olduğu için pedodonti(0-13 yaş diş hekimliği) bölümünde yer bulamadık.İstinye üniversitesi Liw hospital cuma ve salı günleri hizmet veriyormuş bu bölümde randevulu olarak.Bizde esenkentte bulunan Elitium Tıp merkezine gittik ve muyenemizi olduk.3 süt azı dişimiz de çürük olduğunu öğrendik diş eti hassasiyetimizle birlikte.En kısa zamanda dolgu tedavisi yapılmalı dedi doktor.Çocuklarada dolgu yapılabildiğini bilmiyordum mesela.

Neden süt dişlerine dolgu yapılır?

Çocuklarda süt dişleri 6 yaşından itibaren değişmeye başlarken bazı süt dişleri (süt azı dişleri) 11-12 yaşlarında değişmeye başlar. Süt dişlerinin değişme dönemlerine kadar ağızda tutulması gerekmektedir. Süt dişlerinin erken kayıplarında çiğneme fonksiyonlarının bozulması, estetik problemler görülebilir. Süt dişleri alttan gelen daimi dişlerin yerleri muhafaza ettiği için erken kayıplarda daimi dişlerde çapraşıklıklara neden olabilir.

Süt Dişleri Tedavi Edilmeli mi?

Süt dişleri de tıpkı kalıcı dişlerde olduğu gibi tedavi edilmelidir. “Nasıl olsa değişecek!” Düşüncesiyle bu dişlerin çekilmesi pek çok problemlere neden olur.

  • Süt dişlerinin beslenmede önemi vardır. Çürük dişleri olan çocuklar dişleri ağrıdığı için doğru dürüst yemek yiyemezler. Aynı şekilde dişleri çekilen çocuklar da yemek yiyemedikleri için büyüyüp gelişemezler.
  • Genel vücut gelişiminin yanı sıra süt dişleri çenelerin gelişimi için de gereklidir. Çürük ya da dişeti problemi nedeniyle dişleri çekilen çocuklarda çeneler çöker ve yaşlı bir görünüm alır.
  • Dişler konuşmak için gereklidir. Özellikle konuşmanın öğrenildiği dönemde ön süt dişlerinin eksik olması f,v,s,z,t harflerinin bir alışkanlık haline gelerek ömür boyu yanlış telaffuz edilmesine neden olacaktır.
  • Her çocuk gülmeyi sever. Güzel bir gülümseme için ise sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır.
  • Güzel görünmek büyük küçük her insanın en doğal isteğidir. Çürük ya da eksik dişleri olan çocuklar çirkin göründüklerini düşünerek psikolojik rahatsızlık duyarlar.

Süt dişlerinin bir diğer görevi de alttan gelen daimi dişlerin yerini korumaktır. 10 çocuğun bir sıraya yan yana oturduğunu düşünün. Bunlardan biri kalktığında diğerleri onun yerine doğru kayarak daha rahat otururlar.Yeni bir çocuk gelip de sıraya oturmaya kalkarsa diğerleri sıkışmak zorunda kalacaktır. Aynı şekilde bir süt dişi zamanından önce çekilirse yandaki dişler bu boşluğa doğru kayar. Alttan gelecek kalıcı dişe yer kalmaz. Bu diş diğerlerini sıkıştırır, sonuç olarak çapraşıklıklar meydana gelir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.