ÇOCUKLARDA GÖZ SAĞLIĞI

Herkese merhaba. Göz hastalıkları ile ilgili bilgi eksikliğinden kaynaklanan ihmaller sonucu çocuklarımız ileri yaşlarda tedavisi oldukça zorlaşan sorunlarla karşılaşabilirler. Pek çok önemli göz hastalığı küçük yaşlarda ortaya çıkar. Ancak erken teşhis ve doğru tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

0-16 yaş grubundaki çocukların gözlerini korumak için;

  • İlk 1 yaşında
  • Okula başlamadan önce,

Okul süresince düzenli göz muayenesi yapılması gereklidir.

Göz hastalığı belirtileri

– Göz kayması(Ara ara ecrinde oluyordu)

– Göz kapağı düşüklüğü

– Göz yaşarması

– Çapaklanma

– Şişlik

– Bir gözü kapayarak bakma

– Çok yakından okuma

– TV’yi yakından izleme(ecrin bunu hep yapardı)

– Gözlerini kısarak bakma

– Okuduğu yeri kaçırma

– Okuduğu yeri belirlemek için parmak kullanma

– Uzun süreli okuyamama

– Düşük performans

– Baş ağrısı(sıklıkla yasardı son dönemde)

– Baş dönmesi(hep bu durumdan sikayet ederdi)

– Bulantı(özellikle sabahları oluyor ecrinde)

– Sakarca davranış(herzaman düz yolda dahi düşer maalesef ecrin)

– Dalgınlık(seslensemde ayy dalmısım derdi)

– Başı bir yana eğerek bakma

– Sık sık gözleri kaşıma

Ve zaman kaybetmeden göz doktorunun yolunu tuttuk biz.Şikayetlerimizi belirttikten sonra ilaçlı(Göz damlası)muanemiz yapıldı yani göz bebeği büyülterek detaylı incelendi.Bir numara hipermetrop teshisi konuldu.Halk arasında yakını görememek olarak bilinen hipermetrop Kornea ve mercekte kırılan ışınlar görme merkezinin arkasında odaklanıyorlarsa, göz yakını net göremez. Bu durum Hipermetropi olarak tanımlanır.

Düzenli kontrol önemli

Okul öncesi dönemde ailenin gözlemleri, okul çağına gelindiğinde aileden ayrı olarak öğretmen ve eğitmenlerin de çocukları izlemeleri, onlar hakkında gerekirse notlar tutmaları, anormal davranışlara dikkat etmeleri, bir sorun gördükleri ya da hissettiklerinde aileyi uyararak çocuğun göz muayenesinin yaptırılmasına yardımcı olmaları çok yararlı olacaktır.

Pek çok göz problemi erken yaşlarda başladığından çocukların belli zamanlarda gözleri kontrolden geçirilmelidir. Çocukta bir problem görülmese bile okul öncesi çağda 6’ncı ayda, 3 ve 5 yaşlarda ve okula başlamadan önce; okul sırasında da 2 yılda bir göz muayenesi yapılması uygundur. Eğer herhangi bir sorun varsa tabii ki bu dönemler beklenmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.