YAŞASIN İYİ BAKTERİLER

Son günlerde dikkatimi çeken bir konuydu İYİ BAKTERİLER sizlerle paylaşmak istiyorum ki sağlımız için bu bilgileri bilmemizde fayda var.

Bugün Boğaziçi Üniversitesinde Prof.Dr. MURAT BAŞ hocamdan dinlediğim bilgiler oldukça kıymetliydi benim için.

Bağırsağın ikinci beyin olduğu bilim adamları tarafından kabul edilmektedir.Bu kadar önemli olan bağırsağın düzenli çalışmasınayardımcı olan iyi bakterilerdir.

PROBİYOTİK sağlığa faydası olan iyi bakterilerdir.

PREBİYOTİK ise,sağlığa faydası olan iyi bakterilerin bağırsakta kalma sürelerini veya aktivitelerini arttıran gıda bileşenlerine verilen isimdir.Aslında prebiyotiklere lif demek daha doğru olur ve probiyotiklere simbiyotik etki yaratırlar.

Probiyotikler yeterli miktarda alındıklarında,endojen mikrofloranın özeliklerini geliştirerek insan sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır.

Yeterli miktarda klinik olarak kanıtlanmış faydayı sağlamak için tavsiye edilen günlük doz 10 CFU’dur.

İyi bakteriler ve probiyotikler  çocukların sağlıklı gelişimi açısından da oldukça önemli.BU tür iyi bakteriler,okul çağındaki çocuklarda düzenli kullanıldığında üst solunum yolu enfeksiyonlarını belirli ölçüde azaltıyor.Sindirim sistemi ve metabolizmayı düzenliyor ve buna bağlı olarak da çocuklarda bağışıklık sistemi ile ilişkili tüm rahatsızlıklara dair önemli bir destekleyici oluyor.

Antibiyotik kullanımı,stres,uykusuzluk,düzensiz beslenme gibi olumsuzuklar yüzünden günümüzde hepimiz probiyotiklere ihtiyaç duyuyoruz.Yani kaliteli bir hayat aslında bir nevi bağırsaklarımızdan geçiyor.

PEKİ EKSTRA PROBİYOTİK NE ZAMAN KULLANMALIYIZ ?

  • Antibiyotik kullanımından önce  veya antibiyotik kullanımı sırasında 4 hafta süre ile
  • Çocuklarımız okula başlamadan 2-3 hafta öncesinde
  • Bağırsak florasını zedeleyen bir hastalık esnasında
  • Mide koruyucu ve mide asidi düzenleyici kullanımı esnasında
  • Farklı bir ülkeye gitmeden önce o ülkenin florasına uyum sağlamak amaçlı  seyahatten 2 hafta önce ve seyahat esnasında ki 1 hafta

BİR İNSANIN METABOLİK VE PATALOJİK BİR GEREKLİLİĞİ YOKSA EKSTRA PROBİYOTİK KULLANMASINA GEREK YOKTUR.

Mevsiminde sebze ve meyve yiyerek,fermente gıdalar tüketerek,probiyotik içeren süt ürünleri tüketerek ve tahıllardan beslenerek iyi bakterileri vücudumuza almış oluruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.