YEŞİLAY MAVİ KIRLANGIÇ ÇOCUK DERGİSİ

 1969 yılında basılmaya başlanmış öğrenci ve çocuk dergisi Mavi kırlangıç’tan bahsetmek istiyorum. Basımı 1980’de durdurulan bu dergi 2015’den itibaren Yeşilay tarafından tekrar basılmaya başlanmış. İçeriğinde çocuk gelişimi için kurgulanmış çeşitli aktiviteler ve bilgiler bulunuyor.

İlk sayısı 20 Ocak 1969’da çıkan, Yeşilay’ın topluma sunduğu bir kültür hizmeti Mavi Kırlangıç. 

Yeşilay tarafından öğrencilerin eğitimine destek vermek düşüncesiyle, çocuklara hem milli hem manevi değerleri aşılamak amacıyla yayımlanıyor. Yeşilay’ın ilk çocuk yayını olan dergi, güzel ahlakı ve zararlı alışkanlıkların zararlarını anlatan bir kimliğe sahiptir.

“Çocuk, yurdun temeli, milli varlığımızın da teminatıdır”

Dergiyi çıkaran ekibe göre “Çocuk, yurdun temeli, milli varlığımızın da teminatıdır.”Hakkın ve doğrunun yanında ve hizmetinde bulunmaktan duyacakları haz onlar için en büyük kazanç ve mükâfat olacaktır. Bu duygularla hareket eden bir grup idealist insanın özverili çalışmaları dikkatleri üzerine çekmiştir.

Dergide hikâye, çizgi roman, şiir, deneme, makale gibi edebi türlerin yanı sıra şehirlerimiz ve farklı ülkelere ait tanıtıcı yazılar bulunur. Karikatürlere, bilmecelere, bulmacalara, zekâ oyunlarına, fıkra ve tekerlemelere ayrılan bölümler derginin eğlendirici sayfalarıdır. Ansiklopedik bilgiler, yayımlandığı ayın tarihi olaylarının anlatıldığı tarihte bu ay köşesi, sağlık köşesi, yazar biyografileri, şifalı besinler ve dini bilgiler de derginin diğer bölümlerini oluşturur.

Dergide hikâye, şiir, deneme, makale, çizgi roman gibi edebi türlerin yanı sıra şehir tanıtımları ve farklı ülkelere ait hususi bilgiler bulunur. “Gülmece Durağı”, karikatürlere, bulmaca ve bilmecelere, fıkra ve tekerlemelere ayrılan bölümlerle keyifli bir sayfa olarak Mavi Kırlangıç’ta yerini alır. 

Mavi Kırlangıç 1980 yılı Mart ayına kadar aralıksız 12 yıl yayımlanır.

“İzciler Geliyor”, “Dünya ve Uzay”, “İki lisan bilen iki kişidir”

Mavi Kırlangıç’ın dikkatle takip edilen diğer bölümleri arasında, “Eğitim Sayfası”nda Fen Bilgisi ve Sosyal Bilgiler dersi konularına yer verilir. 36. sayıdan itibaren 3. 4. ve 5. sınıf öğrencileri için ders konularına yardımcı bilgilere rastlanır. Ayrıca 134. sayıda Nebahat Biçer tarafından “İki lisan bilen, iki kişidir.” başlığıyla temel seviyede İngilizce ders notları yayımlanır. Mavi Kırlangıç’ın çocuklara çevre ve doğa bilincini aşılamak amacıyla 9. sayısından itibaren “İzciler Geliyor”köşesinde izcilik faaliyetleri hakkında bilgiler verilir. Türk Astronomi Derneği Sekreteri olan Sadettin Topuzoğlu tarafından “Dünya ve Uzay” köşesinde gezegenler, ay, uzay, kainat gibi konular işlenir. İnsanoğlunun aya çıkması haberleri ilk sayfalarda yer alır.

Güncel sinema, tiyatro, sergi ve radyo programları bilgilerinin verildiği dergide Tarık Buğra, Kemalettin Tuğcu, Eflatun Cem Güney, H. Nusret Zorlutuna gibi değerli edebiyatçıların devam öyküleri yayımlanır. Dönemin en parlak isimlerinin yazılarıyla yetinilmez. Alanında uzman olan çizerlerden de çizgi roman tadında karikatürler alınır.

Yeşilay, Mart 2015’ten itibaren Yeşilay Dergisi’nin yanında 1960’lı yılların Mavi Kırlangıç’ını yâd ederek yeniden uçurmaya başlamış ve 35 yıllık uzun bir aradan sonra yeniden çocuk dergisi olarak yayımlamaya başlamış. 

Aylık derginin ücreti 5 tl, Yıllık Abonelik 50 tl

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.